הרמת סינוס

לרבים המונח הרמת סינוס נתפס כקשור לרפואת אף אוזן גרון והם מופתעים להיתקל בו בהקשר של רפואה דנטאלית כירורגית. לרבים המונח הרמת סינוס נתפס כקשור לרפואת אף אוזן גרון והם מופתעים להיתקל בו בהקשר של רפואה דנטאלית כירורגית.

חשוב לדעת כי מערך הפה והלסת אינו נפרד מכלל מרכיבי הפנים, וקיימות השפעות בין איברים בפנים למצב הפה, הלסת והשיניים ובעיקר ליכולות הטיפול בהן. הסינוס הוא חלל מולקולארי הקיים מעל לעצבי השיניים. כאשר הסינוס מסיבה זו או אחרת נמוך עשויה להתרחש פגיעה עצבית שתביא לרגישות וכאב שיניים, גם במצב של שיניים בריאות, בעיקר כאשר מדובר בסינוס לא בריא, גדוש או בעל דלקת. בעוד שרגישות בלבד ניתן לפתור באמצעות טיפול תרופתי דוגמת אנטיביוטיקה, בהמלצת הרופא בלבד כמובן, במקרים בהם קיים צורך בהשתלת שיניים החלל שנוצר מביא למגבלה בנגישות לעצם איתנה ויציבה שתהווה תשתית ועוגן לשתל, מה שמחייב טיפול הרמת סינוס. הרמת סינוסבמקרים של אובדן העצם וספידתה בלסת העליונה, הסינוס שיושב מעליה יצנח וינמיך אל המקום בו הייתה בעבר העצם. במקרים שעולה הצורך בהשתלת שיניים, ללא קשר לסוג ההשתלה והכתרים, יש לפנות מקום לעצם יציבה שתעניק אחיזה לשתל. במקרים כאלה הרמת סינוס תתבצע לצד השתלת עצם. למעשה, החדרה ומילוי של עצם במקום יגרמו לדחיקת הסינוס כלפי מעלה אל מקומו הטבעי, וליצירת מרחק בין הסינוס הפתוח לרקמת העצם ולשתל. קיימות שתי שיטות להרמת סינוס:

הרמת סינוס סגורה:

 

הרמת סינוס סגורה מתייחסת למצב בו המחסור בעצם הוא קטן ואינו עולה על מילימטר בודד ועד שני מילימטרים. פעולה זו אינה דורשת התערבות כירורגית עמוקה ומורכבת ולמעשה עדינה הרבה יותר מפרוצדורות רפואיות אחרות בתחום הרפואה הדנטאלית הכירורגית. במהלך הטיפול רירית הסינוס זוכה לדחיקה בעדינות כלפי מעלה אל מיקומה הטבעי, ואת החלל שנוצר ממלאים קצה בתחליף עצם טבעי או סינטטי. בשיטה זו ניתן ליצור עיבוי נקודתי של העצם סביב השתל ולאפשר את שילובו בצורה מבוקרת, ללא סיכון של פגיעה בחלל הסינוס. פרוצדורה רפואית זו מתבצעת בהליך אחיד ומהיר בו הרמת סינוס והשתלה מתבצעים בהליך אחד וללא צורך בתקופת המתנה והחלמה בין השתיים.

 

הרמת סינוס פתוחה:

 

מקרה של הרמת סינוס פתוחה הוא מורכב יותר ומיועד למטופלים אשר סובלים מספיגת עצם מלאה או כמעט מלאה, והחוסר בעצם טבעית הוא מהותי ורב. בפרוצדורה כירורגית עמוקה יצור המנתח חלל באמצעות הרמת רירית הסינוס ובחלל זה יחדיר תחליף עצם טבעית או סינטטית. הרמת סינוס פתוחה מיועדת לעצם טבעית בגובה נמוך משלושה מילימטרים ומתבצעת בשני שלבים. בשלב הראשון תתבצע הרמת הסינוס באמצעות החדרת תחליף העצם לחלל החניכיים , ורק לאחר מספר חודשי קליטה וספיחה של העצם וייצובה בפה ניתן יהיה להמשיך לשלב החדרת השתלים. מרפאת השיניים בורלה שבעפולה מציעה את כל סוגי ההשתלות, לרבות הכנה מלאה של המטופל, ניתוחים כירורגיים ותהליכי הרמת סינוס והשתלת עצם, המתבצעים על ידי רופא כירורג, מומחה פה ולסת בכיר.